Явно ми е старо КСО-то, което свалих от сайта на НОИ...
Чл. 9а. (Нов - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 1.01.2011 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в
сила от 1.01.2013 г.) За осигурителен стаж при пенсиониране, ако не е зачетен на друго
основание, се зачита:
1. времето на обучение на лицата, завършили висше или полувисше образование, но за не
повече от срока на обучение, предвиден по учебния план за завършената специалност;

Някъде другаде из статии прочетох, че е за същото време, но ако внесат за своя сметка осигурителни вноски.
Ако пенсията е за осигурителен стаж и възраст; ако срокът на обучение за висше образование се зачита за осигурителен стаж, защо се дава опция за закупуване на стаж от срока на обучение? Това не би трябвало да означава, че ако не е закупен, не се зачита?

Слепите по рождение и инвалидизираните до 20г. възраст придобиват право на пенсия за инвалидност поради общо заболяване, без значение осигурителния стаж. Ослепелите преди започване на работа - също. Ами, ако са ослепели на 30, но не са постъпвали никога на работа, пак ли? За инвалидизираните след 20 до 25 - год. възраст се изисква 1г. осигурителен стаж, като не по-малко от 4м. действителен осигурителен стаж. Ами, ако са ослепели на 22 с 1 месец стаж и то не вследствие на трудова злополука? Пращаме ги към социалната ли?

Времето на обучение за висше образование, действилен осигурителен стаж ли е? А времето, през което сме получавали обещетение за безработица? Ако не сме завършили и в трети курс ослепеем, например, зачитат ли се трите години за осигурителен и действителен осигурителен стаж?
Било ли е някога при неплатен отпуск работодателят да дължи здравни осигуровки за първите 30 дни?